Södra Rhône-dalen är en vacker del av Provence. Här finns romerska lämningar, goda viner och god mat. Vingårdarna breder ut sig över ett mycket stort område; Rhône är en av Frankrikes största vinregioner. Här finns olivträd och medeltida byar. Här växer vilda kryddörter som (kanske) sätter sin karaktär på vinerna.
Resan tar dig till några av dessa byar, inte minst den mest kända, Châteauneuf-du-Pape med sina världsberömda viner och det historiska påveslottet (som var påvarnas sommarbostad).
Vi gästar ett annat slott i Châteauneuf som bjuder oss på en härligt lyxig lunch med egendomens viner till. Vi besöker även vingårdar där det nyligen har skett generationsskiften, vilket alltid är spännande. Vad har de unga för idéer och planer?
Vi bor i Avignon, en stad med både praktfulla byggnader och slingriga gator. Det imponerande påvepalatset från 1300-talet (en av Frankrikes stora sevärdheter) vittnar om stadens historiska betydelse. I Avignon hittar man alltid en restaurang eller en trevlig bar på kvällen.
I Södra Rhône-dalen finns fortfarande mycket att upptäcka: nya druvsorter, ekologiska initiativ, gamla traditioner som får nytt liv.
Kom med och upptäck allt det goda som Rhone och Provence erbjuder med Sveriges ledande vinresearrangör, BKWine.
Boka nu!
PS: Vi har skrivit det svenska standardverket för den som vill veta mer om franska viner, boken ”Vinlandet Frankrike”, internationellt prisvinnande.



