Australien gjorde det berömt. Men Rhonedalen är det genuina ursprunget. Grenache, syrah, mourvèdre, en klassisk druvblandning i Rhonedalen. Visst, det kan bli lite komplicerat med alla appellationerna. Châteauneuf-du-Pape är nog så välbekant, men med sin 13 (eller 15 eller 18) druvsorter kanske inte lika enkelt att greppa som ”GSM”.
Och sedan har vi ju Gigondas, Vacqueyras, Seguret, Laudun och mycket annat och förstås Cotes du Rhone. Alla har de ganska mycket G och ofta både S och M, men de har var och en en alldeles egen själ. Som du kan upptäcka på höstens resa till Rhonedalen.
I norra delen av Rhône dominerar S (syrah) stort, men i södra delen, runt den vackra staden Avignon blandas G med S och M friskt. Det blir härligt, kryddiga viner som sjunger om Provence.
Kom med och upptäck allt det goda som Rhone och Provence erbjuder med Sveriges ledande vinresearrangör, BKWine.
Boka nu!
PS: Vi har skrivit det svenska standardverket för den som vill veta mer om franska viner, boken ”Vinlandet Frankrike”, internationellt prisvinnande.



