I Bordeaux förväntar man sig strama, tanninrika viner som kräver lagring. Dessa finns, men idag är variationen större och vinerna lite mjukare. De dricks med behag mycket tidigare idag än förr. Det kan vara en uppenbarelse att prova de unga bordeauxerna och upptäcka att de är fantastiskt läckra.
Vissa vill ha sina bordeauxer gamla, andra föredrar den friska frukten och strävheten som går så bra med en fin köttbit.
På vår resa njuter vi av ett vackert höstlandskap, mycket aktiviteter i källarna, tjusiga slottsluncher (genuina gastronomiska stora upplevelser!), fantastiska provningar och instruktiva promenader i vingården.
Vi smakar även lite ovanliga druvsorter som petit verdot. Vi lär känna både de tjusiga, berömda slotten och lite mer jordnära bönder på familjeegendomar. Miljön tänker alla på och vi kommer att prata om både ekologisk odling och regenerativ odling. Vi kommer att prova många olika årgångar.
Även om man kommer till Bordeaux för första gången, så känner sig en vinälskare direkt hemma.
Kom med på denna härliga vinresa till det storartade Bordeaux med Sveriges ledande vinresearrangör, BKWine.
Boka nu!
PS: Vi har skrivit det svenska standardverket för den som vill veta mer om franska viner, boken ”Vinlandet Frankrike”, internationellt prisvinnande. Vi har även skrivit en bok om just Bordeaux: Guide till vinets värld, Bordeaux.



