Languedoc, ett dynamiskt och mäktigt vindistrikt
— Det händer spännande saker i Frankrikes sydligaste vinregioner. Denna upptäcktsresa i Languedoc tar dig med till några av distriktets kvalitetsmedvetna vinodlare, vinproducenter som idag gör viner i världsklass, både vita och röda, men fortfarande till rimliga priser. Languedoc är en av föregångarna för ekologisk och miljömedveten vinodling. Languedoc lockar också med ett mycket vackert landskap. Här finns hav och berg och frikostigt med vilda kryddörter som växer i det torra och ibland karga landskapet som inramar vinodlingarna. Som vanligt uppmärksammar vi den lokala gastronomin. Vi kommer att ha rikliga tillfällen att prova vinet och maten tillsammans.
I korthet
- 4 nätter
- Privata provningar, ca 10
- Vi bor i Montpellier och Pézenas
- Fokus på små odlare
- Pris: 17 900 SEK
- Kreativitet och innovation
- Personliga möten med odlare
- Ekologiskt och miljömedvetet
- Högklassiska luncher
Languedoc är stort, dynamiskt och imponerande. Många unga vinodlare slår sig ner här – marken är jämförelsevis billig. Det finns utrymme att vara kreativ här. Gamla traditioner sitter inte lika rotade som på andra platser i Frankrike. Det fanns en tid då Languedoc mest var känd för sina enkla, billiga viner. Den tiden känns idag mycket avlägsen. Idag finns det massor med goda och inte minst prisvärda viner. Och vissa av vinerna kan tävla i kvalitet med Frankrikes, och världens, bästa.
Det är varmt och skönt i Languedoc. Regionen ligger långt framme när det gäller ekologiska odling. Klimatet är torrt vilket hjälper. Men återkommande perioder av torka är en av de utmaningar man står inför idag.
Languedoc är en fantastisk region att åka omkring i. Landskapet är magnifikt, på sina håll spektakulärt. Det är ibland ödsligt, vilt och kargt. Väldoftande vilda kryddörter är ständigt närvarande: rosmarin, timjan, lagerbuskar, med mera – den buskvegetation som kallas la garrigue. Vi känner dessa örtkryddor ibland även när vi smakar vinerna.
Bilden ovan är också omslagsbilden på vår bok Languedoc-Roussillon, södra Frankrikes viner, som vunnit OIV-International Organisation of Vine and Wines prestigefulla bokpris liksom Gourmands pris som Sveriges bästa bok om drycker 2019 och varit nominerad till finalen i Gourmand International.
Här finns fina gamla byar, ruiner av 800 år gamla försvarsslott (från katarerna) som balanserar på branta bergstoppar. Här finns olivträd och oändliga rader av vinrankor. Detta är världens största vindistrikt och det märks.
Vi träffas i Montpellier där vi kommer att bo första natten. Montpellier är en spännande stad som kombinerar en mycket vacker och välbevarad gammal stadskärna med modern arkitektur av den kände spanske arkitekten Ricardo Bofill.
De övriga tre nätterna kommer vi att bo lite längre söderut, i den trevliga lilla staden Pézenas. Härifrån har vi nära till alla de vindistrikt i Languedoc som vi kommer att besöka.
Den sydfranska gastronomin får också en framträdande plats på denna resa, genom våra tre gemensamma luncher. Den kulinariska traditionen i Languedoc har sina rötter i samma produkter som Provence. Det betyder att basen i köket är olivolja, vitlök, tomater, lök och örtkryddor. Den lilla mörkgröna oliven lucques är typisk och unik för Languedoc och ger en mild, fin olja men den är också god att äta. Här odlas mängder av frukt och grönsaker och här finns gott om vildsvin, svamp och fårostar. Och naturligtvis ostron och musslor från havet, här finns några av Frankrikes största ostronbankar.
Resan leds av en av BKWines expertguider, en a Sveriges mest framstående Frankrike- och Languedoc-experter. Vi har skrivit två prisvinnande böcker om Languedocs viner.
Program — Vinresa i Languedoc
Preliminärt program.
För mer detaljer kontakta BKWine.
Vissa detaljer i programmet kan vara annorlunda, t.ex. vilka vingårdar vi besöker. Vi lägger ner stort arbeta på att se till att våra besök blir speciella minnesvärda upplevelser. Därför besöker vi ofta andra vingårdar än de som är stora och kända, med många besökare och många anställda guider. Istället har vi valt att ge dit en mer unik och personlig upplevelse med besök hos noga utvalda producenter där vi ofta (men inte alltid) träffar ägaren eller vinmakaren.
Programmet i korthet
- Dag 1, onsdag — Ankomst till Montpellier
- Dag 2, torsdag — Runt Terrasses du Larzac, vid Montpeyroux
- Dag 3, fredag — Corbières
- Dag 4, lördag — Minervois och Faugères
- Dag 5, söndag — Hemfärd
Onsdag, 16 september — Ankomst till Montpellier
Ankomst till Montpellier och incheckning på vårt centralt belägna hotell som dessutom ligger praktiskt nära järnvägsstationen.
Montpellier har en av de finaste bevarade gamla stadskärnorna i Frankrike. Man kan strosa länge längs smala gator och hitta undangömda, vackra kyrkor och små torg med uteserveringar.
Lyfter man blicken på de trånga gatorna upp mot husfasaderna ser man ofta att man omges av pampiga 1600- och 1700-talspalats.
Den gamla stadskärnan är nästan fri från biltrafik. Där finns många restauranger och bistroer. På senare tid har det även dykt upp en del vinbarer. Runt om har man byggt moderna områden, t.ex. Antigone designad av arkitekten Bofill, och de moderna kvarteren runt det nya stadshuset.
Stanna till och ta ett glas Picpoul de Pinet (gjort på druvan piquepoul!), det klassiska skaldjursvinet, till aperitif innan du hittar en trevlig middagsrestaurang. Gillar du ostron och andra skaldjur har du hittat rätt. Vi är nära Étang de Thau, en av Frankrikes största platser för ostronodlingar.
Torsdag, 17 september — Runt Terrasses du Larzac, vid Montpeyroux
Vår buss hämtar oss på morgonen. Vi börjar nu vår upptäcktsfärd i Frankrikes största vinregion. Vi åker västerut mot det distrikt som kallas Terrasses du Larzac.
Terrasses du Larzac omfattar kända vinbyar som Aniane (med pionjären Mas de Daumas Gassac, som nu har tappat lite i den stora konkurrensen), Montpeyroux och Jonquières. Terrasses du Larzac fick sin egen appellation relativt nyligen men hade innan dess redan fått mycket uppmärksamhet tack vare de många stjärnskottet i området.
Med andra ord, här finns en mängd intressanta och ambitiösa producenter. Vi besöker några av dem och också en av från det gamla gardet, Alain Chabanon i byn Lagamas. Han är en av de stora namnen i Languedoc och en av våra favoriter. Han gör även spännande vita viner.
Vi får tillfälle under dagen att gå ut och titta i vingården, kanske hänger det en del druvklasar kvar. Kanske skördar de fortfarande. Det är ännu svårt att säga när skörden kommer att äga rum.
Lunchen blir på en sådan där trevlig bistro du vin som alla vill ha i sitt kvarter. Vi passar på att prova lite olika intressanta viner från trakten med en vällagad 3-rätterslunch.
Efter vårt eftermiddagsbesök åker vi söderut till Pézenas och checkar in på vårt trevliga och läckert designade hotell, ett gammalt destilleri som byggts om till hotell, med lugnt läge fast det är mitt i stan, Garrigae Distillerie de Pézenas Boutique Hôtel, Bistrot & Spa.
Pézenas är en charmig liten stad med många restauranger och barer. Även många små antikvitetsbutiker och historiska byggnader gömmer sig i de smala gränderna.
Kvällen är sedan fri för att strosa i denna trevliga stad.
Fredag, 18 september — Corbières
Efter frukost sätter vi oss i vår buss som tar oss sydväst, till Corbières. Vi passerar Béziers och Narbonne och därefter slingrar sig vägarna fram.
Vi passerar små byar, ofta med en gammal fin kyrka och det obligatoriska vinkooperativet. Men här finns också många dynamiska producenter, som satsar mycket på kvalitet, marknadsföring och export av sina viner. Corbières är mäktigt, ofta kargt och torrt och bergigt. Inte alltid de lättaste förhållandena varken för vinbonden eller vinrankorna. Men det blir ibland fantastiska viner.
Vi besöker odlare som tar tillvara den traditionella karaktären av vinerna från området med viner gjorda med carignan och grenache, druvor som trivs i det torra och heta klimatet. Ibland med lite moderna inslag, som lagring på små ekfat, utan att förstöra den lokala karaktären.
Under lunchen får vi bl.a. smaka traktens goda charkuterier och ostar men det kommer att dukas upp mycket mer än så.
I Corbières hyllar man carignan och många vi känner härnere, som t.ex. Domaine Saint Croix, har mycket gamla stockar som de noga tar hand om. Carignan är mångas favoritdruva här.
Tidig kväll vi tillbaka på hotellet.
Kvällen är fri. Kanske dags att prova stadens stora specialitet, Les Petits Pâtés de Pézenas, små köttpajer fyllda med kryddigt lammkött, farinsocker och skal från inlagda citroner. Ganska originell smak, men gott (nja, kanske lite märkligt, men historiskt).
Lördag, 19 september — Minervois och Faugères
Denna dag ägnar vi huvudsakligen åt appellationerna Minervois och Faugères. Denna sistnämnda är känd för sin skifferjord som man är stolt över.
Det finns många intressanta egendomar i Minervois. Pionjärerna ledde kvalitetsutvecklingen på 1970- och 1980-talen: Domaine Villerambert Julien, Château Coupe Rose, Château Tour Boisée med flera. Nya generationer har nu tagit över.
Detta är fallet hos Clos des Centilles i Minervois La Livinière. Patricia Boyer Domergue äger denna egendom och hon är något av en legend i Languedoc. Bl.a. har hon visat vilken fantastisk druva cinsault kan vara om den behandlas på rätt sätt. Över huvud taget tycker hon om att föra fram gamla och okända druvsorter. Idag är det dottern Cécile som styr och ställer, men i samma andra som mamman.
Här finns också många nyinflyttade från andra delar av Frankrike eller Europa.
Även i Faugères finns många nyinflyttade som har tillfört dynamik till distriktet. Faugères är en liten appellation men här finns idag mycket vinodlartalang.
Sen eftermiddag är vi tillbaka i Pézenas. Kvällen är fri för att göra ytterligare upptäckter i denna lilla stad. Eller kanske stannar du kvar och äter middag i hotellets trevliga restaurang.
Söndag, 20 september — Hemfärd
Efter frukost packar vi in vårt bagage i bussen och åker mot Montpellier, en resa på en knapp timme. Vi lämnar av dig antingen på flygplatsen eller på järnvägsstationen.
Reservation för eventuella ändringar.
Vissa detaljer i programmet kan vara annorlunda, t.ex. vilka vingårdar vi besöker. Vi lägger ner stort arbeta på att se till att våra besök blir speciella minnesvärda upplevelser. Därför besöker vi ofta andra vingårdar än de som är stora och kända, med många besökare och många anställda guider. Istället har vi valt att ge dit en mer unik och personlig upplevelse med besök hos noga utvalda producenter där vi ofta (men inte alltid) träffar ägaren eller vinmakaren.
Slå till!
Vi vill gärna ha dig med.
Mer reseinformation
Här finns ytterligare några sidor med råd och tips om att resa hit:
Ännu mer info
Vi har tidigare skrivit om hur det är att komma med på en vinresa till Languedoc och vad vi gör, vad du kan förvänta dig.
- Här finns mer att läsa, bilder och videos på vinresebloggen: om att resa i Languedocs vindistrikt.
- Du kan också hitta med info på BKWine Magazine om Languedoc, vinerna och vinproducenterna. Till exempel:
- Vår bok ”Languedoc-Roussillon” utnämnd till “årets bästa dryckesbok” av Gourmand Awards
- Hur välja ut 100 bra producenter från Languedoc-Roussillon bland the 10 000 som finns?
- Fyra talangfulla favoriter i Languedoc med fantastiskt prisvärda viner | Britt på Forbes
- Fitou satsar på carignan, kombinerat med grenache och syrah för mer moderna viner | Britt på Forbes
- Languedoc, stort, dynamiskt och framgångsrikt | Britt på Forbes
- Våra video på YouTube om Languedocs viner
En (ganska gammal) video från Languedoc:
Boken om Languedocs viner, boken om franska viner, mm
Vi har skrivit två böcker om vinerna i Languedoc och Roussillon. Den första, Languedoc – möten med viner och vinodlare i franska södern, var banbrytande när den kom ut 2007 och bidrog starkt till vinernas ökande popularitet. Den andra boken kom ut lite drygt 10 år senare, 2019. Mycket har hänt! ”Languedoc-Roussillon, södra Frankrikes viner” är helt nyskriven och visar på den fantastiska utvecklingen i detta spännande område. Mer än hundra vinproducenter värda att upptäckas finns med.
Du kan knappas hitta någon researrangör mer insatt i vinet, maten och gastronomin, eller ciceron på en resa, än författarna till de svenska standardverken om Languedoc och Roussillon.
Mer vinböcker
Och det är bara en av alla de vinböcker som vi författat. Vi har skrivit mer än tio vinböcker, nationellt och internationellt prisbelönta för vinjournalistiken.
Ingen annan vinresearrangör har samma kunskap, kompetens och erfarenhet.
Fakta — vinresa Languedoc
Datum: 16-20 september 2026
Pris: 17 900 SEK
Enkelrumstillägg: 2 800 SEK
I resans pris ingår:
- 4 hotellnätter i dubbelrum, inklusive frukost, på fyrstjärniga hotell:
- 1 natt i Montpellier på Hotel Belaroia
- 3 nätter på Garrigae Distillerie de Pézenas
- Måltider enligt programmet (*):
- 3 gastronomiska franska flerrätters-luncher med lokala specialiteter inklusive provning med olika viner hos vinproducent eller lokal restaurang
- Startpunkt: Montpellier
- Slutpunkt: Montpellier
- Buss på plats
- Samtliga vingårdsbesök, cirka 2-3 per dag, med omfattande privata vinprovningar
- Tolkning till svenska vid besöken (vissa besök kan dock vara på engelska)
- Vinguidning och reseledning på svenska av BKWines expertguide under hela resan
(*) Se även nedan angående måltiderna.
I resans pris ingår inte:
- Resan ner och hem.
Du tar dig själv till Montpellier.
Vi ger gärna tips om resesätt och kan förmedla kontakt med en av våra resebyråpartners för bokning av flyg om du vill få hjälp med det.
Vi kan också varmt rekommendera att spendera några extra dagar här om man vill förlänga semestern.
För att denna resa ska bli av krävs att vi har minst 10 deltagare vid ”sista bokningsdatum”. Maximalt antal deltagare på resan: 20.
Boka resan
Sista bokningsdag: 15 juni 2026
Bokning bekräftas genom inbetalning av bokningsavgiften på 4500 SEK. Resterande avgift ska vara inbetald senast 30 dagar före avresedatum (se BKWines resevillkor). Betalning görs via banköverföring till BKWines svenska konto. Du får detaljerad information när du bokar resan. Det är viktigt att du läser våra resevillkor.
Läs mer viktig information om resegaranti, resevillkor och innehållet i våra resor nedan. Och om varför du ska resa med just BKWine.
Boka hos Britt:
- Boka på email: info@bkwine.com
- Eller formuläret nedan.
- Britt: 0033-6 80 45 35 70
- Eller Per: 0033-6 83 51 12 53
“Jag vill boka resan” eller “Jag vill ha mer info”
* = obligatorisk info
Viktigt: Vi skickar dig automatiskt en kopia på detta mail. Om du inte har fått denna mailkopia inom några minuter så har nog något gått fel! 1) Kontrollera din spamfloder, 2) försök att skicka en gång till, du kanske stavade fel på din mailadress. Eller skicka oss ett vanligt mail till vår mailadress som du hittar här ovan. I de flesta fall så svarar vi på ditt mail inom en dag.
Tipsa dina vänner om det här programmet
Kanske kan någon av dina vänner vara intresserad av att komma med på vinresan? Tipsa dem om programmet och fråga om de kanske har lust att komma med dit på resan. Dela med dig av programmet på sociala nätverk eller skicka ett mail:
Mer om våra resor
Varför resa med BKWine?
Vi, Britt & Per Karlsson, är experter på vinresor och vinturism, men även på vin i ett bredare perspektiv. Vi är internationellt publicerade vinskribenter och vi har skrivit tio prisbelönta böcker.
Ingen annan researrangör har samma erfarenhet av vinresor och matresor eller samma kunskap om vin som vi på BKWine.
Vi har gjort hundratals vinresor och matresor. Det är det här vi älskar att göra. Vi jobbar seriöst. Detta är ingen hobby eller sidoverksamhet för oss. Vi vill inget hellre än att dela med oss av alla dessa fantastiska upplevelser till dig.
Alla våra resor leds av guider med djupgående vinkunskaper. I många fall är det vi själva som leder resorna.
Läs mer om varför du borde välja BKWine för din vin- och matresa.
Tusentals glada och nöjda kunder
Under åren har tusentals vinälskare rest med oss. Många kommer tillbaka för att resa igen och igen med BKWine till nya vinregioner. Våra mest trogna kunder har varit på mer än tio BKWine-resor. Vi är glada och stolta över att ha så trogna kunder.
Läs mer vad kunder säger om våra resor.
Utmärkelser och omnämnanden
Vi är stolta och glada över att ha fått många utmärkelser och positiva omnämnanden, till exempel:
- World’s Top Wine Tours av Travel & Leisure Magazine, världens största resetidning
- Best Wine Tasting Holidays, på AOL Travels topplista med de bästa vinresorna
- Av Munskänkarna rekommenderade resor, samtliga våra vinresor
- World’s Best Wine Book for Professionals, Sveriges bästa vinbok, Årets Bok med flera bokpriser
- Tre gånger OIVs bokpris, International Organisation of Vine and Wine, enda svenska författare som fått detta prestigefyllda “Nobelpris i vinlitteratur”.
- Årets vinprofil av Munskänkarna, en ära tilldelad Britt 2011
- På The Wine Media Power List, en av fem svenskar, på Wine Business Internationals lista över inflytelserika vinskribenter
Om de vinproducenter vi besöker
Vårt mål är att du ska uppleva något av det bästa och mest intressanta i vinvärlden, när det gäller vin och mat.
Vi lägger ner mycket arbete på att skapa enastående vinbesök, och på det viset är vi ganska annorlunda än många vinresearrangörer. Det är inte alltid de mest berömda, de internationellt kända egendomarna som erbjuder de bästa vinupplevelserna. Det är ganska enkelt att organisera en vinresa med de mest kända och uppskrivna namnen i vinvärlden. Men på den typen av resor träffar du sällan vinproducenten eller ägaren. Du är helt enkelt en av tusentals besökare de får varje år.
Vi gör saker annorlunda. Med BKWine Vinresor kommer du att träffa människorna bakom etiketten, ofta vinmakarna och / eller ägarna. Tack vare dem får du en unik, verkligen personlig upplevelse och en inblick i vinvärlden som ingen annan kan erbjuda. När du reser med BKWine är du mer som en speciell gäst än en turist.
Vi har personliga kontakter och oöverträffad kunskap tack vare mer än 20 år som vinjournalister, med 10 vinböcker publicerade och som vinresearrangörer med mer än 30 års erfarenhet. Du kan vara säker på att få de bästa vinreseupplevelserna med BKWine Vinresor.
Läs mer om de vinproducenter och vingårdar som vi besöker.
En riktig gourmetupplevelse: mat och gastronomi
För oss är vin och mat intimt sammankopplade. Detta är en grundläggande del av vår vinresefilosofi. Därför är en vinresa med BKWine alltid en enastående kulinarisk upplevelse både för vinentusiasten och för gourmeten. En BKWine-resa också är en gastronomisk resa som utforskar det spännande förhållandet mellan mat och vin.
Läs mer om måltider: mat och gastronomi på våra resor.
Resegaranti och resevillkor
BKWine är en svensk researrangör. BKWine har resegaranti hos Kammarkollegium, i enlighet med svensk lag och EU-regler, så att du kan känna dig trygg när du bokar hos oss. BKWine följer de riktlinjer som Konsumentverket definierat i samarbete med resebranschen vad gäller paketresor. Kontrollera alltid att din researrangör har ställt resegaranti.
Läs mer om resegaranti och konsumentskydd och läs också de för dig mycket viktiga resevillkoren.
Informationen nedan kommer från Kammarkollegiet. Alla ”paketresearrangörer” ska obligatoriskt ha denna information i sina reseprogram, i anslutning till där man bokar:
- ”De kombinerade resetjänster du erbjuds utgör en paketresa i den mening som avses i direktiv (EU) 2015/2302.
- Därför omfattas du av alla EU-rättigheter som gäller för paketresor. Företaget BKWine AB kommer att ansvara fullt ut för att paketresan som helhet fullgörs korrekt.
- Dessutom har företaget BKWine AB enligt lag, ett skydd för att återbetala dina betalningar och, när transport ingår i paketresan, säkerställa din hemtransport om det eller de hamnar på obestånd.
- Mer information om centrala rättigheter enligt direktiv (EU) 2015/2302.”
Hälsa, vaccination, mm
Våra resor ställer inga särskilda krav på hälsa. Dock kan det bli en hel del promenerande i vingårdar och i källare liksom att besök och provningar ofta kan vara stående. Läs mer om hälsa i våra resevillkor. Kontakta oss om har några frågor.
De flesta av våra resmål har inga speciella krav på vaccination, hälsa eller hälsointyg. Krav på vaccination och liknande är dock beroende på vilken nationalitet man har och/eller vilket land man kommer ifrån, så det är omöjligt att ge allmängiltiga riktlinjer. Läs mer om detta i våra resevillkor och kontakta din läkare, en vaccinationscentral eller oss om du har frågor.
Vi kan alltid tillmötesgå matallergier. Men för att vi ska kunna hantera dem måste du informera oss om alla allergier innan resan startar.
Läs mer i ”vanliga frågor” och i bokningsvillkoren.
Reseförsäkring
BKWine tillhandahåller inte reseförsäkring. Vill du ha reseförsäkring, kontrollera om din hemförsäkring redan innehåller en eller kontakta ditt vanliga försäkringsbolag eller en reseförsäkringsspecialist.
Skräddarsydda resor
Vi gör även skräddarsydda vinresor och gourmetresor om du vill resa på andra datum eller om du vill ha något annat än det vi just nu har på programmet. Vi arrangerar skräddarsydda resor för privatpersoner, företag, vinklubbar m.m.
Viktigt att veta
Vi reser alltid i små grupper. Antalet personer i gruppen kan variera. Maximalt antal deltagare är runt 20 personer. Detta gör en stor skillnad i kvalitet och upplevelse. Vi är måna om att du får ett personligt mottagande och en minnesvärd och unik vinresa.
Det är viktigt att du läser våra resevillkor!
Du organiserar själv din resa till destinationen, för de flesta av våra resor. Väl på plats tar vi hand om allt.
Mer inspiration
Läs vår vinreseblogg. Läs också vår online-tidning BKWine Magazine med artiklar från hela vinvärlden.
Och även:
- Tipsa en vän om denna resa: använd ”dela”-knappen nedan!
- Vad säger kunderna om våra resor?
Nyhetsbrev om vin
Prenumerera på vårt gratis nyhetsbrev om vin och resor, BKWine Brief. Varje månad kommer det med nyheter från vinets värld, restaurang- och resetips, rekommendationer på bra vinproducenter och mycket annat. Och en av Sveriges mest omfattande bevakningar av Systembolagets nyhetsutsläpp. Plus förstås senaste nytt om våra vinresor och matresor.



