Är det en renässans på gång för vinerna från iberiska halvön? Kanske. Det borde vara det, för det är verkligen stora viner som odlas i hisnande vackra landskap, både i Spanien och Portugal
Rioja, 26-30 september
Vi börjar i trevliga Bilbao där ett besök på Guggenheim-muséet rekommenderas. Sedan åker vi vidare över bergen till Rioja och upptäcker dessa klassiska viner som idag upplever något av en renässans.
Douro-dalen i Portugal, 17-21 oktober och 24-28 oktober
En chans att upptäcka vilka fantastiska portviner det finns. Men också de vanliga röda och vita Douro-vinerna som tillhör Portugals bästa. Det dramatiska landskapet är likt inget annat.
Katalonien, Penedés, Priorat, 24-28 oktober
Katalonien är storstaden Barcelona som sprudlar likt cavan som produceras inte så långt därifrån. Men Katalonien är också ödsliga Priorat med viner som idag räknas som några av världens bästa.
Du hittar de detaljerade reseprogrammen på BKWineVinresor.com. Boka nu!

Vineyards in Priorat FEATURE

Ekfat i vinkällaren, copyright BKWine Photography

Ekfat i en modern vinkällare i Rioja, copyright BKWine Photography

En by på en kulle bland vingårdarna, Rioja, copyright BKWine Photography

Landskap med vingårdar och berg, Rioja, copyright BKWine Photography
No comments yet.