Ett radband av oförglömliga upplevelser av vin, natur, kultur, gastronomi och historia | vinresan Nya Zeeland

Dela / gilla artikeln:

Nya Zeeland är en plats där äventyret börjar redan vid avresan. När man åker till ett land som ligger på andra sidan jordklotet då blir resan dit en del av upplevelsen.

När du väl är på plats bjuder varje dag på nya landskap och upplevelser. Vi reser med bekväm buss från Nya Zeelands största stad Auckland genom den vackra naturen som Nordön erbjuder.

Vi stannar till i Rotorua och tittar på svavelsprutande gejsrar och bubblande och ångande ”lerpölar”. Vi är hembjudna till middag hos en maori-familj som berättar om sin kultur och sin mat. Vi besöker vindistrikten Hawkes Bay and Wairarapa. Sista stoppet på Nordön blir huvudstaden Wellington sedan är det dags att ta färjan till Sydön.

Efter några dagar i Marlborough, distriktet som gjorde landets viner kända i hela världen, åker vi vidare till Christchurch, de imponerande Southern Alps och sedan till pärlan i Central Otago, Queenstown. Central Otago, världens sydligaste vindistrikt (!), är idag en av de världsberömda distrikten för pinot noir.

Matupplevelserna är en viktig del av resan. Vi njuter av färska skaldjur, nyzeeländsk hummer, den lokala laxen och naturligtvis lamm. Nya Zeeland är känt för sitt fina lammkött.

Vinet går som en röd tråd genom hela resan men du kommer att uppleva så mycket mer. Natur, kultur, mat och vin smälter samman till ett äventyr att minnas.

Följ med oss till Nya Zeeland, ett äventyr och en stor vin-, natur-, och kulturupplevelse, med Sveriges ledande vinresearrangör, BKWine.

Boka nu!

Mer inspiration: Du kan få en ännu bättre känsla för vad du kommer att uppleva på resa i den senaste resans egen Facebook-grupp. Massor med bilder och videos (gå med i gruppen så får du veta när det kommit nytt): Vinresan till Nya Zeeland 2025 på Facebook.

Pinot noir nästan färdig att skördas, Central Otago, Nya Zeeland
Pinot noir nästan färdig att skördas, Central Otago, Nya Zeeland, copyright BKWine Photography
Vidsträckt vingårdslandskap med sauvignon blanc i Marlborough, Nya Zeeland
Vidsträckt vingårdslandskap med sauvignon blanc i Marlborough, Nya Zeeland, copyright BKWine Photography
En Maorifamilj gör en Haka på Nya Zeeland
En Maorifamilj gör en Haka på Nya Zeeland, copyright BKWine Photography
Mount Cook och den blåskimrande Pukaki-sjön
Mount Cook och den blåskimrande Pukaki-sjön, copyright BKWine Photography
Många vingårdar har både butiker och restauranger
Många vingårdar har både butiker och restauranger, copyright BKWine Photography
Gejsrar och svavelkällor i Rotorua
Gejsrar och svavelkällor i Rotorua, copyright BKWine Photography
En strand på Waiheke-ön i Auckland-bukten
En strand på Waiheke-ön i Auckland-bukten, copyright BKWine Photography

Dela/gilla artikeln:

Nyhetsbrev:

Dela/gilla artikeln:

Prenumerera på nyhetsbrevet:

Månatligt nyhetsbrev om vin och resor.

Passa på. Prenumerera nu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uppföljning:

Skicka mig ett mail när det kommer en ny kommentar. Du kan också prenumerera på kommentarer utan att själv skriva en kommentar.

Ta dig en titt på alla våra vinresor:

Kom med på en av våra legendariska vinresor till en av våra reguljära destinationer.

Vill du ha en alldeles egen privat vinresa? Läs mer om skräddarsydda vinresor.

Eller ta en titt på urvalet av våra populära vinresedestinationer.

Nyhetsbrev

Prenumerera pa vårt nyhetsbrev!

25 000 prenumeranter får nyheter om vin och vinresor varje månad. Du också?

Följ oss!