Languedoc – närkontakt med grenache och carignan | vinresa

Dela / gilla artikeln:

Två av Languedocs röda druvsorter är också två av våra stora favoriter, grenache och carignan. Båda har odlats länge nere i södra Frankrike.

Grenache har haft ett bättre rykte än carignan, säkert tack vare att druvan användes inte bara till torra viner utan även till de söta vin doux naturel. Söta viner har alltid haft ett högt anseende.

Carignan däremot var, tillsammans med aramon, stapeldruvan i de enkla viner som Languedoc var känd för fram till runt 1975. Idag är carignan omvärderad och älskad av många producenter och konsumenter och ger kanske Languedocs mest typiska viner. Men den får ändå inte användas till 100 % i ett vin. Languedoc-vinerna måste vara blandviner. Men både carignan och grenache kan ge fantastiska viner på egen hand.

Vi träffas i Montpellier, en storstad men en fin ”gamla stan”. Vi bor där en natt och övriga tre nätter i den mindre staden Pézenas. Vi åker till intressanta Terrasses de Larzac, till Corbières och till Faugères, och träffar både kvalitetspionjärer och unga, dynamiska producenter.

Du kan läsa om dessa viner i de två böcker vi skrivit om Languedoc. Kan du hitta en bättre ciceron för att inviga dig i detta distrikts alla läckra hemligheter?

Kom med och upptäck allt det goda som Languedoc erbjuder med Sveriges ledande vinresearrangör, BKWine.

Boka nu!

Den bästa vinreseupplevelsen

När du reser med BKWine, reser du med några som kan vin, Britt & Per Karlsson. Vi har organiserat vinresor sedan mer än 20 år, många hundratals vinresor, tusentals nöjda vinresenärer. Till vinländer i Europa, till Sydafrika, Chile-Argentina, Nya Zeeland…

Vi använder vår djupa kunskap om vin och resor för att ge dig tillträde till de mest unika vingårdarna och de mest genuina mötena – de största upplevelserna.

Vi har skrivit 13 internationellt prisvinnande böcker, med utmärkelser från svenska Måltidsakademien, Gourmand International och OIV-International Organisation of Wine and Wine. Vår böcker används ofta i vinutbildning. 

Vi har blivit utsedda till ”bästa vinguide”, som person, och ”bästa vinresearrangör”, som företag, av Wine Travel Awards och ”World’s Top Wine Tour” av världens största resetidning.

Vi skriver om vin på BKWine Magazine och för Forbes.com

Vi har varit talare eller rådgivare om vinturism på t.ex. konferenser och utbildningar för FN (UNWTO), Moldavien, Ukraina, Vinitaly, Languedoc, Millesime Bio med mera.

Vi vill ge dig den allra bästa vinupplevelsen och matupplevelsen.

Gastronomin på våra resor är legendarisk. De gourmetmåltider du får njuta av på våra resor går ofta helt enkelt inte att göra på egen hand.

Vi har besökt tusentals vingårdar genom åren så vi vet var vi hittar de bästa upplevelserna, de unika besöken, de genuina personerna.

Vårt mål är inte att få dig att köpa billiga(re) viner eller viner från vissa producenter (vi är inte vinförsäljare) utan att ge dig en stor mat- och vinupplevelse och ett minne för livet på ett sätt som nog ingen annan kan.

När du reser med BKWine så reser du men någon som kan vin och som kan vinresor. För att ge dig den bästa upplevelsen.

En vingård i landskapet i Languedoc
En vingård i landskapet i Languedoc, copyright BKWine Photography
"Languedoc-Roussillon, södra Frankrikes viner", av Britt Karlsson, Bengt Rydén, Per Karlsson
"Languedoc-Roussillon, södra Frankrikes viner", av Britt Karlsson, Bengt Rydén, Per Karlsson
En gammal by på en kulle med vinrankor i Languedoc
En gammal by på en kulle med vinrankor i Languedoc, copyright BKWine Photography
Medeltidsstaden Carcassonne är omgiven av en mur och av vinrankor i Languedoc
Medeltidsstaden Carcassonne är omgiven av en mur och av vinrankor i Languedoc, copyright BKWine Photography
En vingård med mycket gamla vinrankor och skogbeklädda berg i Languedoc
En vingård med mycket gamla vinrankor och skogbeklädda berg i Languedoc, copyright BKWine Photography

Dela/gilla artikeln:

Nyhetsbrev:

Dela/gilla artikeln:

Prenumerera på nyhetsbrevet:

Månatligt nyhetsbrev om vin och resor.

Passa på. Prenumerera nu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uppföljning:

Skicka mig ett mail när det kommer en ny kommentar. Du kan också prenumerera på kommentarer utan att själv skriva en kommentar.

Ta dig en titt på alla våra vinresor:

Kom med på en av våra legendariska vinresor till en av våra reguljära destinationer.

Vill du ha en alldeles egen privat vinresa? Läs mer om skräddarsydda vinresor.

Eller ta en titt på urvalet av våra populära vinresedestinationer.

Nyhetsbrev

Prenumerera pa vårt nyhetsbrev!

25 000 prenumeranter får nyheter om vin och vinresor varje månad. Du också?

Följ oss!